دریافت اقامت کاری در هند

.

جزئیاتی از نحوه ی دریافت اقامت کاری (Employment Visa) در هند

 

فرآیند دریافت اقامت از کشورها، با عناوین مختلفی در حال انجام است. یکی از بهترین روش­ ها برای دریافت اقامت، ویزای کار از آن کشور است. ویزای کار به تناسب هر کشور شرایط و محدودیت های خاص خود را دارد. هندوستان با توجه به جمعیت حدودا یک میلیارد و چهارصد میلیون نفری در اعطای ویزای کار سخت گیری های زیادی دارد با این حال هم اکنون تعداد زیادی از نیروهای کار بین المللی موفق به دریافت ویزای کار هند شده اند.  این روند برای ایرانی­های متقاضی ویزای کار در هند نیز میسر است و با طی­کردن مراحل اداری و حقوقی امکان دریافت این نوع از ویزا وجود دارد. در ادامه اطلاعات مفیدی از نحوه­ی دریافت ویزای کار در هند ارائه شده است که توسط آقای گوتام خورانا و خانم پرومیالا دار – وکلای ممتاز هند و شرکای تجاری مرکز فناوری­های پیشرفته ایران در هند نوشته شده است و آقای سید مجتبی قدمگاهی مدیر مرکز آن را ویرایش و ترجمه کرده­اند. بزودی مقالات تکمیلی در این باره از طریق همین سایت منتشر خواهد شد.

هنگامی که شهروندان غیر هندی بخواهند در هند مشغول به کار شوند ، می­بایست مسئولیت دریافت ویزای کار و رعایت قوانین مهاجرت را به همان اندازه­ی شرکت پذیرنده (به عنوان شرکت حامی و پیشنهاد دهنده کار) بر عهده بگیرند. روند مهاجرت به سه قسمت قبل از مهاجرت، مدت اقامت موقت در هند و مهاجرت تقسیم می­شود. اقامت موقت فقط در مورد تاخیرها و شرایط استثنایی ایجاد می شود که به دلیل قرنطینه ناشی از کرونا و مسدود شدن سفرهای بین المللی رایج شده است.

برای واجد شرایط بودن برای اخذ ویزای کار قبل از مهاجرت ، اولین شرطی که مهاجران خارجی باید رعایت کنند این است که دستمزد آنها باید بیش از 25000 دلار آمریکا باشد. علاوه بر این ، فرد باید از مهارت بالایی برخوردار باشد به طوری که نیاز وی به حضور در هند را توجیه کند. کارمند نامزد اقامت باید تنها برای یکبار درخواست ویزای کار بیش از شش ماه پس از آنکه یک قرارداد شغلی به طور واضح تهیه و تنظیم کرده است که حقوق و دستمزد آنها را بالای 25000 دلار تعیین می­کند، همچنین می بایست در قراردادی واضح وظایف و مسئولیت ها و محل استخدام مشخص شود و در صورت اعطای ویزا ، کارفرما و محل کار در آن مشخص خواهد شد، بنابر این قبل از ارائه درخواست ویزای کار، نقش ، محل و کارفرما باید به وضوح مورد توافق قرار گرفته باشد.

در مورد سازمان های غیردولتی ، قوانین کمی انعطاف پذیرتر است. هیچ شرطی برای حداقل حقوق اعمال نمی شود ، زیرا کار داوطلبانه و بدون حقوق نیز مجاز است. با این حال ، اعتبار ویزا در ابتدا فقط برای یک سال است. برای مهاجران خارج از کشور که با سازمان های غیردولتی مرتبط هستند، این الزام وجود دارد که ظرف 14 روز پس از ورود به هند به افسر سازمان ثبت منطقه ای خارجیان (FRRO) گزارش ورود خود را بدهند.

پس از اعطای ویزای کار ، مهاجران می توانند بلافاصله برای انجام وظیفه به هند سفر کنند. اگر مدت زمان اشتغال کمتر از 180 روز باشد ، مهاجران خارج از کشور می توانند بدون انجام اقدامات بعدی کار را شروع کنند. با این حال ، اگر دوره اشتغال بیش از 180 روز باشد ، ثبت نام در FRRO به عهده کارمند و شرکت کارفرما است. در این فرآیند و در پایان 180 روز اقامت، یک قرار ملاقات آنلاین با FRRO تنظیم می­شود تا شناسایی نشانی محل سکونت و اطمینان از اینکه متقاضی ویزا هنگام این ملاقات آنلاین در همان لوکیشن محل اقامت معرفی شده­ی خود در هند قرار دارد و در آن آدرس زندگی می کند، انجام شود.

اغلب ، اسنادی که در کنسولگری مورد بررسی دقیق قرار نگرفته اند توسط FRRO به طور دقیق اسکن می شوند. بنابراین محتاطانه است که هنگام درخواست ویزای کار و هنگام ثبت نام در FRRO از مشاوره حرفه ای استفاده کنید. اینکه FFRO به دنبال توضیح مسائل مربوط به برنامه­ی کاری یا درخواست اسناد اضافی باشد متدوال است. متقاضی می تواند با ارسال اطلاعات اضافی به صورت آنلاین ، چنین پرس و جوهایی را به راحتی حل و فصل کند.

اگر مهاجران پیش بینی می­کنند بیش از 180 روز در طول یک سال مالی در هند که از آوریل تا مارس ادامه دارد ، اقامت کنند ، باید برای مالیات بر درآمد نیز ثبت نام کنند ، زیرا پرداخت چنین مالیاتی اجباری خواهد بود. دریافت شماره شناسایی دائمی (PAN) در اسرع وقت ضروری است، زیرا کارمند مشمول مالیات هند خواهد شد و ملزم به پرداخت مالیات است. شرکت کارفرما مسئول کسر مالیات از حقوق مهاجران است و اظهارنامه مالیاتی باید قبل از 31 ژوئیه هر سال ثبت شود ، در حالی که سال مالی در 31 مارس در طول اقامت مهاجران در هند به پایان می رسد.

در گذشته، ترک هند مشکلی برای مهاجران ایجاد نمی­کرد. با این حال، از زمان شیوع همه­گیری کرونا از مارس 2020 ، موارد زیادی وجود داشته است که ویزای کار ، تأییدیه FRRO و حتی گذرنامه به پایان رسیده است. این امر مشکلات زیادی را برای مهاجران ایجاد کرده است. به عنوان یک اقدام کلی ، ویزای مهاجران خارج از کشور در هر دو قرنطینه تمدید شد ، اما مواردی وجود داشت که بی اعتبار بودن گذرنامه ها یا کاغذبازی های ناقص که ابتدا به FRRO ارائه شده بود ، باعث تاخیر در خروج از کشور هند شد.

 

بنابراین توصیه می شود در حالی که شرایط همه گیری کرونا وجود دارد و عدم قطعیت در مورد سفرهای خارجی حاکم است ، مهاجران خارج از کشور که به هند سفر می کنند باید اطمینان حاصل کنند که گذرنامه آنها حداقل به مدت شش ماه در هنگام دریافت ویزای کار معتبر است. آنها باید اطمینان حاصل کنند که ویزای کار خود را به موقع تمدید می کنند به جای اینکه منتظر آخرین ماه اعتبار باشند. در نهایت ، آنها باید بررسی کنند که فرایند ثبت نام FRRO آنها بدون خطا بوده و هر گونه نقصی که توسط افسر مشخص شده است بلافاصله پس از مشاوره تخصصی برطرف می شود.

.